Hocaların 2015 öngörüleri


EKO - YORUM
Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin


22 Aralık 2014


Hocaların 2015 öngörüleriGeleneksel olarak yaptığımız “Hocaların Gözüyle Türkiye Ekonomisi Araştırması”, yine ilginç sonuçlar ortaya koydu. Bu yıl 191 iktisat hocasının katıldığı ve 2-16 Aralık 2014 tarihleri arasında “online anket” yöntemiyle gerçekleştirilen araştırma kapsamında sorulan 16 soruya hocaların verdiği cevaplar oldukça ilginç.

Geçen yıl yapılan anket sonuçlarının büyük ölçüde tutmuş olması, şüphesiz araştırmanın sonuçlarını daha anlamlı ve önemli hale getiriyor.


FED faizleri artırır


Araştırmanın sonuçları, hocaların dünya ve AB ekonomisinden pek umutlu olmadıklarını gösteriyor “2015 yılında dünya ekonomisinden umutlu musunuz” sorusuna, ‘hayır’ cevabı verenlerin oranı yüzde 64. Hocalar, Avrupa ekonomisi için daha da karamsarlar. Nitekim hocaların yüzde 74’ü, 2015 yılında Avrupa’daki ekonomik krizde belirgin bir iyileşme beklemiyor.

Dünya ve Avrupa ekonomisine ilişkin karamsar beklentiye karşın, hocaların ABD ekonomisine ilişkin beklentileri ise ‘olumlu’. Gerçekten de hocaların yüzde 70’i 2015 yılında ABD ekonomisinde belirgin bir canlanma bekliyor. Ayrıca yüzde 79’u FED’in 2015 yılında faizleri artıracağını öngörüyor. Ancak yüzde 60’tan fazlası, bu artışın yılın ikinci yarısında olacağını düşünüyor.

Ankete katılan hocalar, Türkiye’nin mevcut ekonomik durumunu ‘normal’ veya ‘iyi’ olarak değerlendiriyor. Türkiye’nin ekonomik durumunu ‘normal’ veya ‘iyi’ olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 67. ‘Kötü’ olarak değerlendirenlerin oranında (yüzde 30) ise önceki yıla göre belirgin bir artış söz konusu.


2015 ‘zorlu’ geçecek


Hocaların yüzde 92’si 2015 yılı büyüme oranının yüzde 2 ve üzerinde olacağını tahmin ediyor. Ancak yüzde 81’i yüzde 2-4 aralığında bir büyüme öngörüyor. Yüzde 3 ve üzerinde bir büyüme hızı bekleyenlerin oranı ise yüzde 51. Dolayısıyla ağırlıklı olarak beklenen büyüme oranı yüzde 3 civarı. Buna rağmen, hocaların yüzde 57’si 2015 yılının ‘zorlu’ geçeceğini düşünüyor.

Büyüme hızındaki yavaşlamaya bağlı olarak işsizlik ve durgunluk önemli sorunlar olarak öne çıksa da, hocalara göre (yüzde 34) en önemli sorun işsizlik. Ayrıca yüzde 27’si seçimler ve politik istikrarı risk unsuru olarak görüyor. Bu çerçevede, ankete katılanların yarısı (yüzde 54) 2015 yılındaki seçimlerin ekonomik istikrarı olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. Seçimler ekonomik istikrarı etkilemez diyenlerin oranı yüzde 36, olumlu etkiler diyenlerin oranı ise yüzde 10.

Merkez Bankası, dış ve iç riskler karşısında uyguladığı politikalar ve aldığı tedbirlerle hocalardan yine ‘geçer not’ aldı. Ancak hocalar enflasyonla mücadele konusunda Merkez Bankasını ‘başarısız’ buluyor ve 2015’te de TÜFE’de hedefin tutmayacağını düşünüyor. Bu çerçevede, hocaların yüzde 80’den fazlası TÜFE’yi yüzde 7’nin üzerinde bekliyor.

Faizler konusunda ise belirsizlik hâkim. Hocaların yüzde 59’u, 2015 yılında faizlerin aynı seviyede kalacağını ya da düşeceğini öngörürken, yüzde 41’i faizlerin artacağını düşünüyor. En çok kazandıracak yatırım aracı olarak ise döviz (yüzde 41) ve hisse senedi (yüzde 33) ön plana çıkıyor. Bu oranlar, hocaların sepet önerdiği şeklinde değerlendirilebilir.

Ekonomide iyi bir yıl dileğiyle…