2012'de Ekonomi Nasıl Olacak?


EKO - YORUM
Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin


28 Aralık 2011


2012'de Ekonomi Nasıl Olacak?2011 dünya ekonomisi için hiç iyi geçmedi. 2011; bir yandan başta ABD ekonomisi olmak üzere dünya ekonomisindeki durgunluk, diğer yandan giderek yayılan ve derinleşen Avrupa Borç Krizi’yle geçti. Özellikle Euro Bölgesi’ndeki kriz ve Sarkozy-Merkel görüşmeleri, dünya ekonomisinin gündemini belirleyen başlıca gelişmeler oldu.

Böylesine kötü geçen bir yılın ardından 2012 için umutlu olmak çok zor. Aslında tüm beklentiler 2012’nin dünya ekonomisi için daha da kötü bir yıl olacağı yönünde. Özellikle Avrupa’daki krizin daha da derinleşme ve başka ülkelere sıçrama ihtimali hayli yüksek. 2012’de ABD ekonomisinde kısmi bir düzelme beklenmesine rağmen, genel olarak dünya ekonomisinde bir durgunluk olacağı da tahmin ediliyor.

Türkiye ekonomisi nasıl olur?

Türkiye ekonomisine gelince, küresel ekonomideki durgunluğun 2012’de Türkiye ekonomisini de olumsuz etkileyeceği söylenebilir. 2011 yılında küresel ekonomide, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan sıkıntılara rağmen, Türkiye ekonomisi genel olarak olumlu bir yıl geçirdi. Artan cari açık sorununa karşın, özellikle büyüme performansı müthişti. Aynı performansın 2012 yılında sürdürülebilmesi imkânsız gibi.

Tahminler küresel ekonomideki olumsuz havanın 2012’de Türkiye ekonomisini de olumsuz etkileyeceği ve Türkiye ekonomisinin ancak yüzde 3-5 civarında büyüyeceği şeklinde. Büyüme oranının düşmesi, hiç kuşku yok ki cari açığın kontrol edilebilir seviyelere gelmesini de sağlayacak. Diğer yandan, küresel pazarlardaki daralmaya bağlı olarak ihracatta bir yavaşlama gözlenebilir.

Belirsizliklerle dolu bir yıl

2012 belirsizliklerle dolu bir yıl olacak. Bu çerçevede; tüm gelişme ve beklentiler, gerçek kişi ve şirketlerin 2012 yılında çok dikkatli olmalarını gerektiğini gösteriyor. Özellikle yeni yatırım ya da harcama yaparken, çok dikkatli olunmalı.  

2012 yılında Hükümet ve Merkez Bankası’nın genel politikasının küresel olumsuzlukların Türkiye ekonomisine etkilerini minimize etmeye odaklanacağı anlaşılıyor. Özellikle Merkez Bankası’nın son 1-2 yıldır biraz ihmal ettiği enflasyonla mücadeleye yeniden yoğunlaşacağı söylenebilir. Sıkı para politikasına rağmen, Merkez Bankası esnek para politikası uygulamasına da devam edecek gibi görünüyor.

Küresel belirsizlikler ortamında finansal göstergeler için bir tahminde bulunmak çok zor olsa da, dolar ve Euro kurunda, birkaç yıl önceki düşük düzeyleri görmenin artık pek mümkün olamayacağı söylenebilir. Euro Bölgesi’ndeki gelişmeler, Euro’nun geleceğini ve değerini belirlemede çok etkili olacak, ama doların yılın geneli itibariyle güçlü düzeyini koruyacağı beklenebilir. Öte yandan, ekonomideki gelişmelere bağlı olarak yıl içinde faizlerde bir artış gündeme gelebilir.

Hepinize mutlu ve bol kazançlı bir yıl diliyorum…